Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

Společenská prognóza

Základem jejich poznání je, že na rozdíl od naší současné ekonomiky, založené na fosilních základech, ekonomika 21. století bude především využívat obnovitelné zdroje produkované na zemědělské půdě. Na místo uhlí, ropy zemního plynu atd. budou využívány recentní kulturní rostliny, tedy produkce vyrobená současným zemědělstvím. Nedocenitelný význam má zde např. výzkum plné exploatace kukuřice, tedy nejen na její využití ke krmným účelům, ale také na výrobu oleje, škrobu, cukru, vlákniny, alkoholová paliva aj. Zejména „rostlinný“ etanol, z něhož se budou dále vyrábět barviva, rozpouštědla, plasty, syntetická textilní vlákna nebo třeba škrob na výrobu papíru, obalového materiálu atd., je již dnes považován za perspektivně rozhodující produkt.
Uvažuje se, že také jiné zemědělské plodiny mohou být geneticky modifikovány k produkci chemikálií, biopolymerů, vláken apod. Ukazuje se tak, že bez genetických zásahů do produktů to v budoucnu nepůjde, jde jen o to, aby vše mělo svůj řád a bylo zabráněno zneužití (např. vytvořením celoplanetárního systému, aby to, co se nově dělá, bylo dokonale ze všech stran zabezpečeno).
V tom všem musí vidět své perspektivy i české zemědělství. Proto již dnes musí směřovat nejen k moderní výrobě potravin, ale i k možnostem významně se podílet na výrobě průmyslových produktů (nikoliv však formou tradiční přidružené výroby bývalých JZD, jenž byla orientována především na mimosezónní využití pracovních sil a až po té na doplnění rozpočtových zdrojů).
Například nejméně 616 tun obilovin by měl denně zpracovávat závod na výrobu bioetanolu, který chce a.s. Jihočeský zemědělský lihovar Blatná vybudovat v Býšově poblíž Temelína na Českobudějovicku. Tato výchozí denní spotřeba všech druhů obilí a kukuřice by měla postupně vzrůst až na 924 tun. Investiční záměr reaguje na direktivu EU o postupném zvyšování etanolové příměsi do ropného benzínu. Podle ní by měl v členských zemích EU dosáhnout v r. 2006 podíl bioetanolu v benzinu nejméně 2 % a do roku 2020 pak 20 % (výhodou bioetanolu je, že jeho spaliny neobsahují popel a sírua mají oproti benzínu nižší podíl oxidu uhličitého a oxidu dusíku). Nový závod s uvažovanou denní produkcí 200 m3 bioetanolu by spolkl celou obilnářskou produkci zhruba tří jihočeských okresů. „Pokud by soukromý investor tento projekt realizoval, je to velmi dobrá zpráva zejména pro jihočeské zemědělce“, řekl zástupce jihočeského hejtmana Jiří Vlach (US-DEU).

(Podle článku Bez uplatnění nových vědeckých poznatků se můžeme posunout dál, rozhovor s F. Čubou, příloha HaNo ze dne 19.2. 2001, s. I (5) a článku F. Čuby a J. Hurta: Ekonomika 21. století bude postavena na biobázích, příloha HaNo ze dne 12.3. 2001, s. II (6) a také informace Pomůže bioetanol zemědělcům?, příloha HaNo Člověk v hospodářství ze dne 12.11.2003 s. II(8))

Žádné komentáře:

Okomentovat