Přímořský stát východní Evropy při Černém a Azovském moři.
Povrch země je většinou rovinatý, východ je částí Východoevrposké roviny, střední část je tvořena Dněprskou nížinou a na jihu je černomořská nížina. Pahorkatinový reliéf na jihozápadě (Volyňsko – podolská plošina) a na jihovýchodě Doněcká. Na Krymu jsou Krymské hory.
Hlavní řeky jsou na hranicích s Rumunskem, kde ústí Dunaj do Černého moře, dále se tam vlévají Dněpr, Dněstr a východ je odvodňován Doněcem. Podnebí je kontinentální, na Krymu subtropické. Na SZ a na S jsou smíšené a listnaté lesy, jih a JV stepi, většinou přeměněné v kulturní krajinu.
Obyvatelstvo tvoří ze 73% Ukrajinci, jsou zde menšiny Rusů (22%), Bělorusů, Moldavanů a Poláků. Asi 70% žije ve městech. Je zde 5 milionových velkoměst (Kyjev, Charkov, Dněpropetrovsk, Doněck, Oděsa).
Je to průmyslově zemědělský stát s bpohatstvím nerostných surovin. Z ekonomicky činného obyvatelstva jich 21% pracuje v zemědělství a 37% v průmyslu. V zemědělské výrobě převažuje živočišná produkce – chov skotu a prasat. Obdělává se 6% země, většina jsou černozemě. Pěstuje se pšenice, kukuřice, ječmen, cukrovka, slunečnice, ovoce a zelenina. Na SV brambory a len.
Žádné komentáře:
Okomentovat