3) Podle polohy zobrazovací plochy :
- azimutální zobrazení – zobrazovací plochou je rovina. Kulová plocha je převáděna do roviny mapy. Jestliže je azimutální zobrazení v normální poloze, tak se tečná rovina dotýká glóbu v oblasti pólové . Toto zobrazení je hlavně vhodné pro mapování polárních oblastí.
- válcová zobrazení – zobrazovací plochou je plášť válce. Kulová plocha se převádí do pláště válce, který se rozvine do roviny mapy. Jestliže se jedná o normální polohu zobrazení, pak se poledníky zobrazí jako rovnoběžné přímky a rovnoběky jako přímky na ně kolmé, rovnoběžné s rovníkem. Rovník je délkojevný a rovnoběžky jsou tím více zkresleny, čím více se vzdalují od rovníku. Zobrazení je proto vhodné používat pro mapy území protáhlé podél hlavní kružnice.
- kuželová zobrazení – zobrazovací plochou je plášť kužele. Kulová plocha se převádí na jeho plášť, který se pak rozvine do roviny mapy (Ptolemaiovo zobrazení). jestliže je zobrazení v normální poloze, tak obrazy poledníků vycházejí z vrcholu kužele. Rovnoběžky včetně pólů se zobrazují jako kruhvé oblouky. Výsledná mapa je délkojevná. Zkreslení je v plochojevném a úhlojevném směru zmírněno vyrovnávací mapou. Toto zobrazení je vhodné pro mapování území, které je protáhlé kolem vedlejší kružnice.
- obecná zobrazení – zobrazení, kde je geografická síť odvozena podle matematicky formulovaných požadavků. Obvykle se užívá pro mapování celého světa.
Další zdroje o tomto tématu naleznete zde:
Kartografie
2. Kartografie
2.1. Kartografická zobrazení geografických map
2.2. Podle polohy zobrazovací plochy :
2.3. Vznik mapy
2.4. Měřítka plánů a map
2.5. Kartografické vyjadřovací prostředky
2.6. Druhy map
Články na hledaný výraz "Znázornění Země na mapách" naleznete na bezuceni.cz
Žádné komentáře:
Okomentovat