Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

4. Pedosféra a biosféra

Pedosféra je půdní obal Země, který vznikl přeměnou svrchní části zemské kůry působením organismů za účasti vzduchu, vody a slunečního záření. Pedosféra leží na styku s litosférou, atmosférou, hydrosférou, biosférou a socioekonomickou sférou, které podmiňují pochody vedoucí k její vertikální a horizontální diferenciaci.
Půda je jedna z hlavních složek životního prostředí a je základním výrobním prostředkem zemědělství a lesnictví. Jejím řezem zjistíme, že se skládá ze tří vrstev – humusové vrstvy, obohacené vrstvy a matečné horniny.
Úrodnost je její důležitá vlastnost a je to schopnost poskytovat rostlinám dostatečné množství vody, živin a vzduchu. Přirozená úrodnost se vytvářela bez zásahu člověka, je podmíněna typem. Kulturní úrodnost půdy půdy vzniká její kultivací – obděláváním, hnojením, zavlažováním, odvodňováním a osevními postupy.
Základem půdy je matečná hornina, což je pevná, přírodními činiteli nenarušená hornina magmatického, metamorfovaného nebo sedimentárního původu. Ta se mechanickým a chemickým zvětráváním mění na půdotvorný substrát a ten pak v půdu.

Složení půdy
- pevné anorganické složky (úlomky nerostů a hornin)
- kapalná složka – půdní voda s rozpuštěnými minerály a organickými látkami = půdní roztok
- půdní vzduch, složený hlavně z dusíku, ksyslíku a ox. uhličitého
- humus – zbytky odumřelého rostlinstva a živočišstva v různém stupni rozkladu
- půdní edafon – půdní organismy a kořenové systémy rostlin, ten se ještě dělí na mikro a makroedafon a na fytoedafon (půdní organismy) a na zooedafon (živočišné půdní organismy)


Další zdroje o tomto tématu naleznete zde:
Pedosféra
4. Pedosféra
4.1. Půdní druhy
4.2. Půdotvorní činitelé
4.3. Půdní horizont
4.4. Horizontální zonálnost
4.5. Vertikální zonálnost
Články na hledaný výraz "Pedosféra" naleznete na bezuceni.cz

Žádné komentáře:

Okomentovat