4) Pouště – zaujímají asi 14% pevniny a nejrozsáhlejší je právě Sahara. Dělí se na kamenité(hamady), štěrkovité(seriry a ergy) a písečné (kumy). Vytvářejí se v místech, kde výpar převyšuje spadlé srážky. Jsou zde vysoké denní výkyvy, malá vzdšná vlhkost a silný vítr. Většinou zde nejsou stálé vodní toky, ale vádí nebo oázy, kde se pěstuje palma datlová, obilí a ovoce s zeleninou. Rostlinstvo je chudé, rostou zde sukulentya rostliny, které ve krátké době prodělají celé vegetační období. Živočichové, kteří zde žijí jsou většinou plazi a některé druhy hmyzu, dále někteří hlodavci a zajícovci. Na okrajích žijí antilopy, pouštní lišky, vlci alvi.
5) Subtropické tvrdolisté dřeviny – tento pás se vytváří v subtropické oblasti, kde jsou horká suchá léta a vlhké, mírné zimy, a proto zde dřeviny neopadávají. Jejich listy jsou tvrdé a kožovité – mají silnou kutikulu, takže voda se z nich obtížně vypařuje. Dřívější vždyzelené lesy byly z části vykáceny, a tak se zde nyní vyskytují hlavně křovinaté porosty s duby, vřesovce, pistácie, myrta, rozmarýn a další. V oblasti Středozemního moře se tyto porosty nazávají macchie. Živočichové tohoto pásu jsou různí ptáci, hadi, ještěrky a hmyz. Na polích se pěstuje obilí, ovoce a zelenina a ve vyšších polohách jsou chudé pastviny pro ovce a kozy. Dále se zde pěstuje kukuřice, citrusy, víno, olivy, bavlna, tabák a korek.
6) Stepi – bylinné formace mírného pásu s převahou trav. Jsou to rozsáhlé oblasti s vnitrozemským podnebím a nedostatkem srážek pro růst stromů (300 mm). V oblastech, kde jsou vyšší srážky se vytvořily lesostepi. Vegetační období trvá většinou 4 měsíce. V SAmerice jsou označovány jako prérie, v JAmerice jako pampy. Vyskytují se zde nejúrodnější půdy na světě a pěstuje se zde hlavně pšenice a kukuřice. Dále jsou využívány jako pastviny hovězího dobytka a ovcí. Lesostepi byly přeměněny na obdělávanou půdu a zajišťují tak více srážek a pravidelnou úrodu. Stepní faunu zajišťují hlavně hlodavci, zajícovci a hmyzožravci, ze šelem to jsou vlci a kočky. Dále zde žijí bažanti, orli, bizoni, nandu pampový a nandu stepní.
Další zdroje o tomto tématu naleznete zde:
Biosféra
4.6. Biosféra
4.7. Fytogeografické členění
4.8. Bioklimatické pásy pevnin
4.8.1. Bioklimatické pásy pevnin
4.8.2. Bioklimatické pásy pevnin
Články na hledaný výraz "Biosféra" naleznete na bezuceni.cz
Žádné komentáře:
Okomentovat