4) Proudění vzduchu – je podmíněno tlakovými rozdíly na zemském povrchu, vzduch se dostává do pohybu a vzniká vítr, který proudí z míst vyššího tlaku vzduchu do míst nízkého tlaku vzduchu.
Je také ovlivňováno Coriolisovou silou tak, že vzduch postupuje spirálovitě. V anticyklóně vzduch klesá ve směru hodinových ručiček, v cykloně stoupá proti směru hodinových ručiček, na jižní polokouli je tomu naopak.
Při sestupu vzduchu v tlakové výši se snižuje relativní vlhkost a snižuje se oblačnost, a proto v ní převládá jasné a suché počasí, v létě jsou to vysoké teploty, v zimě zase silné mrazy.
V tlakové výši vzduch stoupá, a tak se zmenšuje jeho tlak. Vzduch se ochlazuje, roste jeho vlhkost, tvoří se oblačnost a nastává srážková činnost. Při přechodu cyklony se vyskytuje oblačné počasí s vydatnými srážkami.
V tropických oblastech se vyskytují vzdušné víry zvané tropické cyklony, které sice mají malý rozsah, ale zato jsou mimořádně vichřivé a často produkují extrémní množství srážek. Tyto cyklony se pohybují po určitých drahách, které lze snadno předvídat. V Americe se označují jako hurikány, v Asii jako tajfuny, v Indickém oceáně orkány nebo cyklony.
5) Atmosférické srážky – jsou to produkty kondenzace par v ovzduší, mohou být kapalné nebo pevné, intenzita se měří pomocí ombrografu. Jejich úhrn udává výška vodního sloupce v milimetrech. Je to vrstva, která by se vytvořila na vodorovném povrchu bez odpařování, vsaku a odtoku, 1 mm= 1 l / m2 . Čáry, spojující místa se stejnými úhrny srážek se nazývají izohyety.
Ty pak spolu s izotermami slouží k vymezení klimatických pásů na zemském povrchu.
Další zdroje o tomto tématu naleznete zde:
Atmosféra
5. Atmosféra
5.1. Vrstvy atmosféry
5.2. Stratosféra, mezosféra
5.3. Termosféra, Exosféra
5.4. Počasí a podnebí
5.4.1. Počasí a podnebí
5.4.2. Podnebí ( klima )
5.5. Všeobecný oběh atmosféry
5.6. Monzuny, místní větry
5.7. Vzduchové hmoty a atmosférické proudy
5.8. Podnebné pásy
Články na hledaný výraz "Atmosféra" naleznete na bezuceni.cz
Žádné komentáře:
Okomentovat