Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

5.5. Všeobecný oběh atmosféry

Klimatologie studuje základní podmínky proudění vzduchu nad zemským povrchem, rozdíly tlaku vedou k proudění vzduchu, vítr proudí z oblastí vysokého tlaku vzduchu do oblastí nízkého tlaku vzduchu.

Podél rovníku se nachízí pásmo tišin, které je asi 200 až 300 km široké. Vlivem intenzivního ohřívání se zde pouze tvoří výstupné vzdušné proudy, kolem poledne, ve výšce se ochlazují a odpoledne většinou prší, tyto proudy podmiňují vznik stálého nízkého tlaku vzduchu.
Vzdušné proudy, tzv. antipasáty postupují od rovníkových tišin k oběma obratníkům, kde se ochlazují, klesají a vytvářejí subtropické pásy vysokého tlaku vzduchu. Chladný vzduch s minimem par vytváří jasné a suché počasí ( vznik pouští a pustin ).

Ze subtrop. tlak. výší proudí vzduch při zemském povrchu částečně na sever, částečně na jih. Stálé vzduchové proudy směřující k rovníku se nazývají pasáty, jsou ovlivněny Coriollisovou sílou. Pasáty vanoucí z pevnin jsou suché, pasáty z oceánu jsou vlhké. Vzduchové proudy na obou polokoulích se vlivem rotace Země usměrňují na západní větry, které proudí v uzavřeném kruhu kolem Země. Nejmohutnější jsou na jižní polokouli, kde jim nic nebrání, jsou nejbouřlivější ( „řvoucí čtyřicáté šířky“ ).
V okolí zemských pólů je zase studený vzduch, je těžký, proudí do tlak. níží na polárních kruzích.


Další zdroje o tomto tématu naleznete zde:
Atmosféra
5. Atmosféra
5.1. Vrstvy atmosféry
5.2. Stratosféra, mezosféra
5.3. Termosféra, Exosféra
5.4. Počasí a podnebí
5.4.1. Počasí a podnebí
5.4.2. Podnebí ( klima )
5.5. Všeobecný oběh atmosféry
5.6. Monzuny, místní větry
5.7. Vzduchové hmoty a atmosférické proudy
5.8. Podnebné pásy
Články na hledaný výraz "Atmosféra" naleznete na bezuceni.cz

Žádné komentáře:

Okomentovat