Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

6.2. Vlastnosti mořské vody

Salinita
Mořská voda je roztok minerálních, organických látek a plynů. Probíhají v ní neustále fyzikální, chemické a biologické procesy. Salinita pak určuje celkové množství minerálních látek v 1 kg mořské vody a tato hodnota se pak vyjadřuje v promile, tzn. v g na kg. Průměrná salinita je asi 35 promile. Nejvíce jsou zastoupeny chlorid sodný a hořečnatý.

Salinita je ovlivněna výparem, atmosférickými srážkami, přítokem říční vody, zamrzáním a pohyby mořské vody. V rovníkové oblasti je salinita snižována množstvím srážek, u obratníků se zvyšuje v důsledku velkého výparu a malého množství srážek a v polárních oblastech se snižuje, protože vzrůstají přítoky řek a je zde zima.
Při ústí řek se vytváří brakická voda, což je vrstva sladké vody spočívající na slané. Izohaly.

Hustota
Je vyšší než u vody sladké. Hustota závisí na teplotě, tlaku a salinitě. Nejmenší hustota je v tropických oblastech, kde je sice velká salinita, ale také největší teplota, která hustotu nejvíce ovlivňuje. Nejvyšší hustota vody je v polárních mořích.

Barva
Je závislá na počtu minerálních a organických látek ve vodě. Tam, kde je hodně anorganických látek, tak tam je voda žlutá, tam kde je plankton, je zelená, v mořích chudých na plankton je modrá.

Teplota
Je závislá na řadě činitelů. Hlavním zdrojem tepelné energie je pohlcování slunečného záření dopadajícího na mořskou hladinu. Oceán je rezervoár tepla a regulátor teploty zemské atmosféry. Teplota je dále ovlivňována horizontálním přenosem energie -mořskými proudy nebo vertikálně, což je klesání vody s vyšším obsahem solí ke dnu. Denní výkyvy teplot jsou malé, dosahují do hloubky 20,30m. Roční výkyvy sahají do hloubky 200-400m. Na dně je teplota vody od 0-2°C , bez rozdílu na zeměpisné šířce.

Obsah solí způsobuje, že mořská voda zamrzá při teplotách nižších než 0°C.
Souvislý ledový pokryv označujeme jako tabulový led (max. tloušťka kvůli salinitě je 2,5m). Jeho lámáním se tvoří návrše.


Další zdroje o tomto tématu naleznete zde:
Hydrosféra
6. Hydrosféra
6.1. Oceány a moře
6.2. Vlastnosti mořské vody
6.3. Pohyby mořské vody
6.4. Voda pevnin
6.5. Jezera
6.6. Bažiny
6.7. Voda ve sněhu a ledu
Články na hledaný výraz "Hydrosféra" naleznete na bezuceni.cz

Žádné komentáře:

Okomentovat