Do primárneho okruhu patrí predovšetkým Ústava SR v znení de lege lata. Viacero jej ustanovení zakotvuje jednotlivé inštitúty finančného práva (čl. 57 až 59) a kompetencie na úseku finančného hospodárenia vrátane finančnej kontroly (čl. 60 až 63, čl. 65, čl. 86 a čl. 119). K primárnym prameňom patrí tiež vyše 20 zákonov-
Sekundárny okruh prameňov finančného práva tvorí množstvo vyhlášok Ministerstva financií SR a opatrení NBS. Patrí sem tiež niekoľko vyhlášok Ministerstva hospodárstva SR ako aj aproximačné nariadenia vlády SR orientované na vybrané oblasti finančnej problematiky.
Terciálny okruh prameňov finančného práva pozostáva z celého radu dokumentov z oblasti medzinárodného práva verejného. Ide o niekoľko desiatok zmlúv (napr. na zamedzenie dvojitého zdanenia), dohôd (napr. platobné dohody) a dohovorov (predovšetkým na úseku colníctva). Takisto viaceré multilaterálne dohody majú prevažne finančný aspekt a lebo v nich významne rezonujú vybrané okruhy finančnej problematiky (napr. Dohovor o Medzinárodnom menovom fonde, Dohoda o Svetovej obchodnej organizácii...).
Žádné komentáře:
Okomentovat