Zákon č. 107/1953 Zb. predstavoval spolu s vyhláškou ministra financií č. 22/1954 Zb. základ právnej úpravy devízového hospodárstva v Československu v 50. rokoch.
Prvým náznakom budúcich zmien v devízovom hospodárstve sa stal zákon č. 117/1965 Zb. o Štátnej banke Československej, ktorý posilnil jej opstavenie aj v oblasti deívzového hospodárstva. Išlo najmä o oprávnenie Štátnej banky československej spravovať zlaté a devízové prostriedky štátu a bankový devízový fond, obchodovať s drahými kovmi a zahraničnými platobnými prostriedkami a najmú určovať pomer československej kourny k cudzím menám, čím sa prelomilo dovtedajšie postavenie vlády na tomto úseku.
V roku 1970 bol prijatý zákon č. 142/1970 Zb. o devízovom hospodárstve a nadvúzne na to bola vydaná vykonávacie vyhláška č. 143/1970 Zb. Najzávaznejšou zmenou pri porovnaní s predchádzajúcou právnou úpravou bolo premietnutie federalizácie štátoprávneho usporiadania aj do sústavy devízových orgánov, ktorými boli Federálne ministerstvo financií, ministerstvá financií republík a štátna banka československá. O nejakom ústupe z pozícií štátneho devízového monopolu však nebolo možné hovoriť (zákon č. 145/1970 Zb. o národohospodárskom plánovaní). Devízový plán sa stal súčasťou menového plánu vypracúvaného Štátnou bankou českolsovenskou.
Žádné komentáře:
Okomentovat