Zákon o súdnych poplatkoch a o poplatku za výpis z registra trestov z roku 1992 konštatuje, že predmetom spoplatnenia podľa tohto zákona sú úkony alebo konania súdov, štátnej sprývy súdov a prokuratúry, uvedené v sadzobníku súdnych poplatkov. Aj v tomto prípade je sadzobník prílohou zákona. Poplatníkom môže byť: navrhovateľ, účastník zmieru, účastník vysporiadania BSM, dlžník v konkurznom alebo vyrovnacom konaní alebo dedič. Môže ním byť aj ten, kto podal odvolanie alebo dovolanie, prípadne ten, kto podal opravný prostriedok proti rozhodnutiu správneho orgánu a v konaní nebol úspešný.
Problematika miestných daní a poplatkov je upravená v zákone č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavbené odpady.
V súčasnosti je okruh poplatkov sirší než ako vyplýva z uvedenej základnej schémy opierajúcej sa o Ústava SR. Uplatňujú sa viaceré poplatky, ktoré konštrukčne predstavujú určitý hybridný model. Sú to predovšetkým tzv. ekologické poplatky (poplatok za uloženie odpadov – zákon č. 17/2004 Z.z. a poplatok za znečisťovanie ovzdušia – zákon č. 401/1998 Z.z.), ďalej puncové poplatky vyberané za úkony Puncového úradu SR a koncesionárske poplatky spoplatňujúce vlastníctvo rozhlasového a televízneho prijímača. Mimo poplatkovej sústavy potom stojí celý rad peňažných platieb, ktoré sa síce označujú ako poplatky, chýbajú im však niektoré základné atribúty. Ide najmä o dialničné poplatky a poplatky predstavujúce špecifický sankčný nástroj za nesplnenie povinností prevažne peňažnej povahy.
Žádné komentáře:
Okomentovat