Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

Finančnoprávne normy majú zväčša imperatívny charakter, ...

Finančnoprávne normy majú zväčša imperatívny charakter, ich kogentná forma nepripúšťa odchýlky od vymedzených oprávnení a povinností. S dispozitívnymi finančnoprávnymi normami sa stretávame zriedkavejšie. normy finančného práva (vzhľadom na ich kogentný charakter možno deliť):
- zaväzujúce, t.j. zaväzujúce subjekty fin.-práv. vzťahov, aby splnili určité konkrétne povinnosti
- zakazujúce, t.j. zakotvujúce povinnosť zdržať sa určitého konania
Právna sila noriem finančného práva závisí podľa toho, ktorý orgán ich vydal.
Realizácia noriem finančného práva nastáva predovšetkým činnosťou finančných orgánov, ktoré vo svojej každodennej činnosti aplikujú príslušné finančno-právne normy. Deje sa tak vydávaním finančnoprávnych aktov.
Finančnoprávny akt je právna norma, ktorou sa uskutočňuje nariaďovacia a výkonná činnosť finančných orgánov. Nimi sa zakladajú, menia alebo rušia finančno-právne vzťahy. Od správnych aktov sa odlišujú iba svojím obsahom. Členia sa na individuálne a normatívne. Individuálne sa vzťahujú len na určitý konkrétny prípad v konkrétnej veci (devízová licencia, devízové povolenie...). Normatívne finančnoprávne akty majú spravidla charakter vykonávacích predpisov, vzťahujú sa na skupinu prípadov rovnakého druhu a neurčeného počtu.

Žádné komentáře:

Okomentovat