Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

- Priebeh výsluchu:

Na začiatku sa zisťuje totožnosť svedka, vzťah k k veci, účastníkom (vierohodnosť) + poučí sa o význame svedeckej výpovede a o následkoch, ako aj následkoch krivej výpovede + poučí sa o PaP svedka. Najskôr sa nechá, aby svedok viedol monológ, až potom s ním sudca vedie dialóg. Svedkovia, kt.ešte neboli vysluchnutí, musia byť mimo.nárok na svedočné si musí svedok uplatniť do 3 dní.
(ak by chcel napr.odvolací súd zmeniť rozhodnutie súdu I.stupňa, musel by vykonať výsluch svedka opäť.)

2. znalecký posudok
- využíva sa, ak sú potrebné odborné znalosti. Navrhne ho súd až po vypočutí účastníkov – účastník môže navrhnúť zaujatosť (znalca). Znalec sa stanovuje aj v prípade, že by mal súd odborné znalosti z tej oblasti. Znalec sa však nevyjadruje k pr.otázkam ako je otázka viny/neviny- len súd.
- Keď je znalec ustanovený, súd mu dáva otázky čo má posudzovať (musí vypracovať písomne znalecký posudok), vypočúvaný znalec aj ústne na pojednávaní ale v odôvodnených prípadoch môže stačiť písomný posudok. (napr.DNA). ak je to nutné, môže súd uložiť účastníkovi povinnosť niečo strpieť, vykonať, aby mohol znalec vykonať posudok (napr.odobrať krv)

Žádné komentáře:

Okomentovat