Mzda při výkonu jiné práce: Je-li zaměstnanec převeden na jinou práci, než je uvedena v pracovní smlouvě, za níž přísluší nižší mzda, z důvodu ohrožení nemocí z povolání, karantény nařízené podle předpisů o opatřeních proti přenosným nemocem, odvrácení živelní události nebo jiné hrozící nehody nebo ke zmírnění jejich bezprostředních následků, prostoje, který zaměstnanec nezavinil, nebo pro přerušení práce způsobené nepříznivými povětrnostními vlivy, přísluší mu po dobu převedení ke mzdě doplatek do výše průměrného výdělku. Okruh důvodů podle písmen a) až d) lze v kolektivní smlouvě rozšířit o další důvody převedení na jinou práci a pro tyto další důvody lze sjednat jinou výši doplatku ke mzdě.
Mzdové nároky při konkurzu a vyrovnání: v případě prodlení zaměstnavatele je zaměstnanec oprávněn domáhat se svého práva u obecného soudu. Má-li zaměstnavatel více věřitelů a není po delší dobu schopen plnit své závazky, stává se dlužníkem v úpadku => dle §32 zák. 328/1991 Sb. o konkurzu a vyrovnání jsou pohledávky z titulu pracovních nároků přednostními.
15.Subjekty právních vztahů zaměstnanosti, jejich práva a povinnosti
S: MPSV (+ územní orgán práce)
Řídící orgán a kontrolní orgán na úseku zaměstnanosti (spravuje prostředky na SPZ, vypracovává koncepce...)
ÚP – zákl. realizační článek
- povinny poskytovat komplexní služby při zprostředkování práce, poradenství a hmotném zabezpečení při ztrátě zaměstnání
Žádné komentáře:
Okomentovat