a) ZPV musí mať aspoň 2 subjekty, pričom
1. jeden je subjektom práva (veriteľ)- má pohľadávku, právo, ale zároveň aj povinnosť
2. a druhý je je subjektom povinnosti- má dlh, záväzok, ale zároveň aj právo
v zásade každej povinnosti zodpovedá aj urč.oprávnenie- napr. z kúpnej zmluvy je predávajúci nielen povinný dodať tovar a umožniť nadobudnutie vlast.práva kupujúcemu, ale zároveň má právo na zaplatenie kúpnej ceny
b) ZPV musí mať nielen 2 subjekty, ale aj 2 strany( výnimočne existujú aj viacstranné záväzky)- v ZPV musí mať každý z jeho subjektov iné postavenie, spravidla opačné = jeden je veriteľ druhého a druhý je dlžníkom prvého
c) Subjekty PaP sú individuálne určené, nepôsobia erga omnes. ZPV označujeme ako relatívne právne vzťahy = práva a povinnosti sú v určitom vzťahu (relácii)
pre ZPV platia tieto zásada:
1. “ dlžník má voči veriteľovi povinnosť správať sa určitým spôsobom iba vtedy a vždy vtedy, keď veriteľ je oprávnený to od neho požadovať, anaopak, veriteľ má subjektívne právo od dlžníka požadovať takéto správanie vždy a iva vtedy, keď dlžník má povinnosť správať sa takto voči nemu.
2. “ zásada plenneia z ruky do ruky” – ide o podmienenosť plnenia jednotlivých vzájomných povinnsotí- napr. predávajúci má právo odovzdanie predmetu kúpy odoprieť, ak kupujúci nezaplatí kúpnu cenu včas.
Žádné komentáře:
Okomentovat