Povinná osoba ohlási finančnej polícii neobvyklú obchodnú operáciu bez zbytočného odkladu. Spôsoby ohlásenia: ústne, písomne, telefonicky, elektronickou formou. Povinná osoba oznámi finančnej polícii na základe písomnej žiadosti doplňujúce informácie a poskytne doklady o neobvyklej obchodnej operácii. Povinná osoba zachováva mlčanlivosť o ohlásenej neobvyklej obchodnej operácii a o opatreniach vykonávaných finančnou políciou.
Povinná osoba zdrží neobvyklú obchodnú operáciu do prijatia hlásenia o neobvyklej obchodnej operácii finančnou políciou. (niekedy banky túto možnosť využívajú na vyhovorenie sa, ak nestíhajú vykonať predmetnú finančnú operáciu...vtedy obchodnú operáciu vyhásia za neobvyklú a poškodenému subjektu povedia, že ju museli z tohto dôvodu zdržať).
Mnohé povinné subjekty vymenované v zákone o existencii týchto vyššie spomínaných povinností ani netušia a ak si ich neplnia, finančná polícia pri vykonávaní kontroly plnenia týchto povinností ustanovených zákonom môže subjektu uložiť pokutu až do 2 000 000 korún.
Mnohé ďalšie zákony (o bankách, devízový, o poisťovníctve...) upravujú oblasť legalizácie príjmov, ale vychádzajú zo zákona 367/2000. Zákon o bankách navyše vyžaduje preukázanie totožnosti už pri nakladaní so sumou presahujúcej 2500 eur tj. okolo stotisíc SK. Ak ide o sumu nižšiu ako 2500 eur, okrem zriaďovania vkladu, banky tak nie sú povinné urobiť.
Žádné komentáře:
Okomentovat