Poté co v miocénu došlo k vyvrásnění Vnějších Karpat a jejich nasunutí ve formě příkrovů, přesunula se mořská sedimentace na okraj Vnějších flyšových Karpat do oblasti tzv. Vněkarpatských sníženin a do vně karpatského oblouku do Vnitrokarpatských pánví. Vněkarpatské sníženiny jsou budovány miocénními mořskými sedimenty a během pliocénu došlo k ústupu moře, docházelo tedy k sedimentaci v izolovaných jezerních pánvích. Touto dobou moře zasahovalo pouze do Ostravské pánve. Na začátku pleistocénu se Vněkarpatské sníženiny staly souší a jejich povrch byl překryt fluviálními a eolickými sedimenty.
Od ostatních Vněkarpatských sníženin se svým postavením odlišuje Hornomoravský úval, neboť je na ně kolmý. To souvisí s jeho poklesnutím podél zlomů na okraji Českého masivu.
Vnitrokarpatské pánve jsou tvořeny Velkou dunajskou nížinou (Východopanonská pánev) a Malou dunajskou nížinou (Západopanonská pánev). Právě Západopanonská pánev v podobě Vídeňské pánve zasahuje do Dolnomoravského úvalu.
Po neogenním vzniku Karpat vstoupilo do jejich vnitřního oblouku moře. Navíc ve Vnitrokarpatských pánvích byla činná tektonika v podobě hlubinných zlomů, proto mají tyto sníženiny kernou stavbu v podobě na sebe kolmých zlomů. V některých částech Vněkarpatských sníženin mocnost čtvrtohorních sedimentů díky této kerné stavbě kolísá od 10 do 2 000 m. Vnitrokarpatské pánve jsou tektonicky velice aktivní, díky tomu dochází k ovlivnění podzemních vod tepelným prostředím a jejich mineralizaci.
Poznámka. K toku řeky Moravy Dolnomoravským úvalem došlo až během čtvrtohor.
Poznámka. Po vyzdvižení flyšového vněkarpatského pohoří došlo v závěru miocénu k postižení Vnitřních Karpat vulkanismem. Vznikla např. vulkanická pohoří Burda, Cserehát, Mátra, Bükk, Kremnické vrchy, Štiavnické vrchy, Slanské vrchy či Vihorlat.
Po skončení hlavních fází vyvrásnění Vnějších Západních Karpat mají Karpaty až do současnosti tendenci k vyzdvihování.
Další vývoj Českého masivu a Karpat probíhá společně, a to od konce třetihor, kdy jsou obě naše soustavy zhlazovány vnějšími vlivy.
Žádné komentáře:
Okomentovat