Říční reliéf je výsledkem erozní a akumulační činnosti vody, jeho nejvýraznější formou jsou říční údolí. Řeky stékají z výše položených míst, jako jsou hory nebo kopce aj., dolů do nížin a formují krajinu různou intenzitou. Na základě toho lze na toku vymezit tři úseky. Na horním toku převládá vertikální eroze v důsledku často vysokého spádu a také značné rychlosti proudění vody. Střední tok je kromě vertikální eroze charakterizován také boční erozí a svahovými pohyby. V důsledku mírnějšího spádu na středním toku dochází i k akumulační činnosti řeky a k vytváření aluviální nivy. Dolní tok je typický širokým a plochým údolím s mírnými svahy. V tomto úseku je velmi mírný spád, řeka nanáší hlavně jemnozrnný materiál a hloubí si koryto ve vlastních náplavech. Častý je výskyt meandrů a mrtvých koryt.
Krasový reliéf vzniká rozpouštěním lehce rozpustných hornin (vápenců, sádrovců, dolomitů a jiných karbonátových hornin), působením podzemní a povrchové vody, obohacené o rozpustný CO2. Jedná se o chemickou erozi, která je u nás nejrozšířenější ve vápencích – vápencový kras. Rozpouštění vápenců probíhá podle rovnice CaCO3 + H2O + CO2 Ca(HCO3)2. Výsledkem je vznik krasových forem jako např. škrapy, závrty, propasti, dutiny, jeskyně aj.
Ledovcový reliéf vzniká geologickou činnosti ledovců. Ledovce se vytvářejí nad tzv. sněžnou čárou (trvalá sněhová pokrývka) postupnou rekrystalizací čerstvého sněhu. Po určitém čase se může ledovec pod vlastní tíhou začít pohybovat směrem do údolí a působit erozi (ohlazování, odlamování a rýhování skalního podloží a následný transport a akumulaci úlomků hornin různé velikosti.
Větrný reliéf je výsledkem geologické činnosti větru. Ten se může na tvorbě reliéfu podílet buď nepřímo (rozvlněná hladina porušuje břehy řek, nádrží atd.) anebo přímo procesem eroze (vyvátí drobných zrn ze sypkých sedimentů, obrušování skalních hornin částečkami unášenými větrem) a akumulace (ukládání transportovaných částic za vzniku celé řady akumulačních forem, např. duny, přesypy, barchany atd.).
Další zdroje o tomto tématu naleznete zde:
5. Geomorfologie jako vědecká disciplína: Objekt, předmět, členění, metody
5.1. Výsledkem působení uvedených pochodů jsou nerovnosti georeliéfu
5.2. Dynamická geomorfologie
6. Hlavní geomorfologické procesy.
7.1. Reliéfy
7.2. Reliéfy - pokračování
7.3. Tvary reliéfu
7.4. Plošiny
7.5. Elevace, Deprese
7.6. Údolí
7.7. Svahy
7.8. Antropogenní tvary
Články na hledaný výraz "Georeliéf" naleznete na bezuceni.cz
Žádné komentáře:
Okomentovat