Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

7.3. Tvary reliéfu

Hlavní tvary reliéfu lze rozdělit do následujících skupin (Prosová, Zeman, 1974): plošiny, elevace, deprese, svahové a antropogenní tvary.

Plošiny
Při územním plánování a volbě stavenišť se často využívají plochá, zarovnaná území, která však nemusí být z hlediska inženýrskogeologických poměrů vždy nejvhodnější. Ty jsou ovlivněny litologií podloží, genezí a celkovým geologicko-morfologickým vývojem krajiny. Mezi plošiny zahrnujeme hlavně paroviny, strukturní, krasové, vulkanické plošiny, jako i území krytá glaciofluviálními, eolickými, proluviálními a fluviálními sedimenty.

Paroviny představují v Českém masivu nejčastější typ plošin. Jedná se o zarovnaná, často mírně zvlněná území s nerovnoměrně rozloženými fosilními zvětralinami, relikty neogenních sedimentů a zbytky štěrkových akumulací. Z hlediska základových poměrů představují nestejnorodou základovou půdu, často silně stlačitelnou.

Strukturní plošiny jsou rozsáhlé rovinaté povrchy, místy členěné roklemi a údolími se strmými svahy, které se vytvářejí v územích tvořenými horizontálně anebo subhorizontálně uloženými horninami. Základové půdy obvykle tvoří skalní horniny a proto jsou stejnorodé, únosné a nestlačitelné. Někdy však může kvalitu snižovat sprašový pokryv.

Krasové plošiny jsou typické pro území, kde se vyskytují mohutná souvrství horizontálně uložených vápenců. Vápence vystupují obvykle na povrch, který je porušen škrapovými poli a závrty, vyplněnými jílovitými zvětralinami. Z hlediska zástavby se jedná o nepříznivé území z důvodu nebezpečí provalení stropů podzemních krasových prostor.

Vulkanické plošiny se vytvořily na horizontálně anebo subhorizontálně uložených sopečných horninách. Na lávových proudech nebo příkrovech se obvykle zachovaly pouze v reliktech v podobě stolových hor. Okraje vulkanických plošin by se neměly zastavovat, neboť se jedná o území ohrožené svahovými pohyby.


Další zdroje o tomto tématu naleznete zde:
5. Geomorfologie jako vědecká disciplína: Objekt, předmět, členění, metody
5.1. Výsledkem působení uvedených pochodů jsou nerovnosti georeliéfu
5.2. Dynamická geomorfologie
6. Hlavní geomorfologické procesy.
7.1. Reliéfy
7.2. Reliéfy - pokračování
7.3. Tvary reliéfu
7.4. Plošiny
7.5. Elevace, Deprese
7.6. Údolí
7.7. Svahy
7.8. Antropogenní tvary
Články na hledaný výraz "Georeliéf" naleznete na bezuceni.cz

Žádné komentáře:

Okomentovat