Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

7.7. Svahy

Svahy představují v našich poměrech jeden z nejčastějších terénních prvků, a proto jsou velmi často využívány pro stavební záměr. Jsou výsledkem složitého spolupůsobení endogenních a exogenních procesů a jejich interakce s horninovým prostředím. Na základě převládajícího způsobu modelace se svahy člení na erozní, soliflukční, zlomové, sesuvné, eolické a svahy pokryté deluviálními sedimenty.

Erozní svahy se vyvinuly v horninách skalního (předkvartérního) podkladu. Sklon svahu závisí zejména na odolnosti hornin proti zvětrávání a jejich úložních poměrech. Strmější svahy jsou pro zástavbu nevhodné.

Soliflukční svahy jsou kryté soliflukčními uloženinami rozdílných vlastností, které vznikly v klimatických podmínkách pleistocénu (střídání ledových a meziledových období). Sklony těchto svahů jsou celkem mírné a vytvářejí tak příznivé podmínky pro zástavbu.

Zlomové svahy sledují tektonicky predisponované poruchy, tedy výškovou změnu reliéfu. Pro zástavbu jsou z důvodu nebezpečí zlomové aktivity, ale i značně strmých svahů často nevhodné.

Sesuvné svahy jsou modelovány svahovými pohyby a mají často nepravidelně zvlněný povrch různého typu, tvaru a věku. Úložní poměry jsou neuspořádané, často s nepravidelným výskytem podzemní vody, a proto takové území neposkytuje příznivé podmínky pro stavební záměr.

Eolické svahy mají obvykle hladký a zarovnaný povrch tvořený sprašemi a sprašovými hlínami, které z hlediska jejich vlastností (prosedání spraší) neposkytují vhodné podmínky pro zástavbu.

Deluviální svahy u nás představují nejčastější typ svahu. Jsou pokryty svahovými uloženinami, jejichž povaha, vlastnosti a mocnost závisí na horninovém podkladu. Podmínky pro zástavbu se mění podle charakteru pokryvu a sklonu svahu.


Další zdroje o tomto tématu naleznete zde:
5. Geomorfologie jako vědecká disciplína: Objekt, předmět, členění, metody
5.1. Výsledkem působení uvedených pochodů jsou nerovnosti georeliéfu
5.2. Dynamická geomorfologie
6. Hlavní geomorfologické procesy.
7.1. Reliéfy
7.2. Reliéfy - pokračování
7.3. Tvary reliéfu
7.4. Plošiny
7.5. Elevace, Deprese
7.6. Údolí
7.7. Svahy
7.8. Antropogenní tvary
Články na hledaný výraz "Georeliéf" naleznete na bezuceni.cz

Žádné komentáře:

Okomentovat