Vymezení základní statistických pojmů
- hromadné jevy – jevy, které jsou výsledkem působení velkého množství, příčiny jejich vlastností se neprojevují v jednotlivých jevech, ale jen v souboru a to prostřednictvím řady náhod. Některé jevy, které v geografie studuje pomocí statistických metod mají povahu jevů náhodných – tzv. sochastických (hydrologické či meteorologické jevy), např. kvalita vody, kojenecká úmrtnost, ....
- statistická jednotka – určitý jev či prvek, který je předmětem statistického šetření a pro který se zjišťují údaje. Musí být přesně vymezena na počátku vlastního šetření a to z hlediska věcného, časového, prostorového (co, kdy a kde) př. novorozenec, rodina, dům, občan, měsíc.
- statistický znak – určitá vlastnost statistické jednotky, kterou se snažíme postihnout tzv. shodné (společné) znaky vymezují příslušnost statistické jednotky k určitému statistickému souboru. Ostatní jsou znaky proměnlivé (variabilní). př. shodný znak – novorozenost, př. proměnlivého znaku: váha,délka, jméno. Statistické znaky lze dělit na:
a) prostorové → místo narození
b) časové → datum
c) věcné
1) kvalitativní: alternativní → pohlavní x možné → národnost
2) kvantitativní: spojité x diskrétní (nespojité) → délka v cm
Statistické znaky můžeme získat:
1) přímo (např. měřením, zvážením) – primární data
2) nepřímo (výpočtem) – znaky odvozené, sekundární data
- statistický soubor – skupina statistických jednotek stejného druhu (věcně, prostorově, časově vymezených). Je to množina všech prvků, které jsou předmětem daného statistického zkoumání. Každý z prvků je statstickou jednotkou. Prvky tvořící statistický soubor mají určité společné vlastnosti – tzv. shodné identifikační znaky. Sledované znaky statisticky šetříme.
př. statistický soubor: novorozenci v ČR
shodný – identifikační znak: novorozenost
sledovaný znak: váha, živý, pohlaví
Žádné komentáře:
Okomentovat