Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

32. Odpovědnost zaměstnavatele za škodu, která vznikla zaměstnanci při odvracení škody

Pro vznik této zvláštní odpovědnosti, která je upravena v § 205 ZP, jsou stanoveny některé specifické předpoklady: a) zaměstnanec utrpěl škodu, když odvracel jinou škodu, hrozící zaměstnavateli, b) nebezpečí sám úmyslně nevyvolal a počínal si při odvracení škody způso-bem přiměřeným okolnostem, c) eventuálně zaměstnanec odvracel nebezpečí hrozící životu nebo zdraví, jestliže by za škodu odpovídal zaměstnavatel.
Podle této skutkové podstaty přísluší pouze náhrada věcné škody a náhrada účelně vynalo-žených nákladů. Pokud zaměstnance při odvracení škody utrpěl újmu na zdraví, postupuje se podle právní úpravy odpovědnosti za pracovní úrazy. Rovněž při této odpovědnosti je možná částečná liberace zaměstnavatele podle § 205a ZP.

33. Způsob a rozsah náhrady škody při odpovědnosti za způsobenou škodu – obecně
Problematika způsobu a rozsahu náhrady škody při odpovědnosti za škodu je upravena podrobně v § 179 – 185 ZP.

34. Regresní náhrady v pracovním právu, podstata, předpoklady uplatnění
V souvislosti se zvláštní konstrukcí pracovněprávní odpovědnosti zaměstnavatele za škodu způsobenou zaměstnanci, která je budována na tom, že rozhodující pro vznik odpovědnosti je, že škoda zaměstnanci vznikla při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s nimi, se v pracovním právu vyskytují tzv. regresy.

Žádné komentáře:

Okomentovat