Liberace je zproštění se odpovědnosti. Znamená existenci právem předpokládaných skuteč-ností, které vyvolají to, že se zaměstnavatel zprostí objektivně vzniklé odpovědnosti. Narozdíl od exculpace neprokazuje své vlastní chování. Rozlišujeme liberaci úplnou a částečnou.
Exculpace je vyvinění se. Zaměstnanec prokazuje skutečnosti spočívající v něm samotném, v jeho chování. Prokazuje, že zde nebyla rozumová ani volní stránka v jeho chování, která vedla ke způsobení škody.
Právní úprava je vymezena u jednotlivých odpovědností.
37. Vnitřní předpisy - pojem, druhy, pravomoc k vydávání
Vnitřní předpisy upravují některé podmínky výkonu práce. Funkcí je úprava určitých speci-fik a překonávání rozporů mezi zájmy zaměstnance a zaměstnavatele tam, kde není kolektivní smlouva. Často se hovoří také o vnitropodnikových předpisech, vnitropodnikových pracov-ních normách, lokálních normách, vnitřních předpisech atd. Vydává je zaměstnavatel v rámci své pravomoci k provedení nebo konkretizaci normativních právních aktů. Zavazují pouze zaměstnance konkrétního zaměstnavatele. Zajímavý je vztah vnitropodnikových předpisů a kolektivní smlouvy. Náš současný zákoník práce dává jednoznačně přednost úpravě vztahů v kolektivní smlouvě (§ 21 ZP). Těchto předpisů je celá řada, mezi ty nejvýznamnější patří normy spotřeby práce (je jimi určeno množství práce, kterou má zaměstnanec odevzdat) ne-bo pracovní řád (jeho funkcí je konkretizace, rozvedení a aplikace obecných ustanovení zá-koníku práce na zvláštní podmínky u zaměstnavatele).
Žádné komentáře:
Okomentovat