Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

41. Dovolená na zotavenou - pojem, druhy, podmínky vzniku nároku

Dovolená na zotavenou je delší souvislé pracovní volno, které je delší než odpočinek v týdnu, které je určené k zotavení, zdravotní kompenzaci nebo jiným specifickým účelů (mateřská dovolená k ochraně života a zdraví matky a dítěte).

Existují dva základní modely: a) dovolená jako odměna za dobrou práci, event. za věrnost zaměstnavateli (v závislosti na délce trvání pracovního poměru) a b) dovolená jako volno vyvolané fyziologickými potřebami lidského organismu (bez ohledu na délku úvazku). Nárok na dovolenou je osobním právním nárokem, který přísluší výhradně zaměstnanci.

V českém právu se řídí těmito pravidly: jde o nárok za-městnance, nástup dovolené určuje vždy zaměstnavatel, dovolená by se měla poskytovat na základě plánů dovolených, který by měl zohlednit zájmy zaměstnanců i zaměstnavatele (mimo rámec tohoto plánu by měla být dovolená poskytována jen zcela výjimečně, zpravidla na základě žádosti zaměstnance), dovolená se zásadně poskytuje v pracovním volnu (náhrada mzdy za nevyčerpanou dovolenou je zcela výjimečná), dovolená je volnem, při kterém náleží zaměstnanci náhrada mzdy, dovolená je koncipovaná jako volno v rámci kalendářního roku (tzn. že zaměstnanec musí splnit podmínky vzniku nároku každý rok znova a dovolená by mu měla být poskytnuta v tom roce, ve kterém mu na ni vznikl nárok), minimální délku dovolené stanoví zákoník práce (delší pouze na základě kolektivní smlouvy).


Žádné komentáře:

Okomentovat