D) Další zásadou je zásada úplatnosti vykonávané práce. Ta je obsažena v čl. 28 LZPS. Ustanovení Listiny je ovšem poměrně zavádějící, jelikož používá relativního pojmu „spraved-livá odměna“.
E) Zásada svobody sdružování se k ochraně hospodářských a sociálních zájmů je vyjád-řena v čl. 27 LZPS. Chápe se jako realizace práva na vytváření odborových organizací.
F) Zásada bezpečné a hygienické práce je vyjádřena v § 132 odst. 1 ZP – zaměstnavatel má povinnost vytvářet podmínky pro bezpečnou a zdraví neohrožující práci.
2. Předmět a systém pracovního práva, zařazení pracovního práva v systému práva
Pracovní právo bývá charakterizováno jako relativně samostatný soubor právních norem, které upravují společenské vztahy vznikající při námezdní práci a vztahy s nimi úzce související. Pracovní právo se týká vztahů mezi lidmi, které vznikají při výkonu práce – upravuje práva a povinnosti subjektů v návaznosti na výkon práce a stanoví právní následky plnění nebo ne-plnění právních závazků. Je třeba si ujasnit některé skutečnosti. Práce je výlučně lidská čin-nost. Rozumíme jí určitou opakující se činnost, nikoliv výsledek této činnosti. Tato činnost probíhá v určitém čase a prostoru.
Žádné komentáře:
Okomentovat