Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

K zajištění těchto práv si mohou zaměstnanci, ...

K zajištění těchto práv si mohou zaměstnanci, u nějž nepůsobí odborová organizace, zvolit radu zaměstnanců, případně zástupce pro BOZP. Právo zvolit si radu zaměstnanců mají ale pouze zaměstnanci u zaměstnavatele, který zaměstnává více jak 25 zaměstnanců. Zástupce pro BOZP lze zvolit u zaměstnavatele s více než 10 zaměstnanci (1 zástupce na každých 10 zaměstnanců). Rada zaměstnanců i zástupci pro BOZP mohou působit vedle sebe. Ani jeden z nich není nadán právní subjektivitou.
Se vstupem ČR do Evropské unie vzniklo zaměstnancům zaměstnavatelů s působností na území Evropských společenství právo na nadnárodní informace a projednání. Toto právo se uplatňuje vůči zaměstnavatelům, kteří mají sídlo na území ČR. Právo na nadnárodní infor-mace se uskutečňuje prostřednictvím ujednaného postupu pro nadnárodní informace nebo ev-ropské podnikové rady zaměstnanců.

6. Zásada zákazu diskriminace a zásada rovného zacházení se zaměstnanci, ochrana zaměst-nanců při porušování práv a povinností vyplývajících z rovného zacházení s muži a ženami
Zásada rovného zacházení a zákazu diskriminace je vyjádřena obecně v LZPS v čl. 3. Dále je tato ochrana zakotvena mezinárodními úmluvami, kterými je Česká republika vázána. Pro-jevuje se jako právo na rovné zacházení, resp. jako právo na rovnoprávnost. V zákoníku práce je toto právo upraveno v § 1 odst. 3 ZP. Právo na stejné zacházení zahrnuje právo na rovné příležitosti, stejný přístup ke zdrojům nebo na stejné zatížení povinnostmi. Jemu je nadřazeno právo na to, aby se s člověkem zacházelo jako s rovným.

Žádné komentáře:

Okomentovat