Může být vykonávána v rámci těchto pracovněprávních vztahů: souběžný pracovní poměr, vedlejší pracovní poměr, na základě dohody o pracovní činnosti nebo o provedení práce. Platí pro ni, že může být vykonávána pouze mimo pracovní dobu stanovenou pro pracovní poměr a práce, které jsou vykonávány, musejí být jiného druhu než práce, které byly sjednány v pracovní smlouvě původní.
Souběžnými pracovními poměry rozumíme takovou právní situaci, kdy zaměstnanec je sub-jektem více než jednoho, ve stejném čase existujícího pracovního poměru. Jejich existenci připouští § 69 ZP. Souběžné pracovní poměry můžeme rozlišit jako rovnocenné a samostatně posuzující se pracovní poměry nebo pracovní poměry v určitém vztahu závislosti, označované jako hlavní a vedlejší pracovní poměr. Souběžné rovnocenné poměry se mohou vyskytovat v následujících variantách: dva nebo více poměrů, z nichž žádný není uzavřen na stanovenou týdenní pracovní dobu (každý z nich se posuzuje samostatně a vztahuje se na ně obecná úprava pracovního poměru) nebo dva pracovní poměry na stanovenou týdenní pracovní dobu, z jednoho je zaměstnanec dlouhodobě uvolněn pro výkon druhého pracovní-ho poměru (jeden poměr se nerealizuje).
34. Prevence vzniku škod, práva a povinnosti zaměstnance a zaměstnavatele na úseku BOZP
Prevencí rozumíme souhrn činností, práv a povinností, které jsou zaměřeny na předcházení ohrožení nebo porušení právem chráněných zájmů. Z hlediska vazby prevence na základní pracovněprávní vztahy je nutno zdůraznit, že práva a povinnosti subjektů, které mají prevenční zaměření, jsou nedílnou součástí těchto vztahů.
Žádné komentáře:
Okomentovat