Právní úkony těchto osob zaměstnavatele zavazují, tzn. že z nich zaměstnavatel nabývá práv a povinností. Právní úkony osob, porušivších jednatelské oprávnění při jednání jménem zaměstnavatele, ho nezavazují pouze v případech, že druhá strana musela vědět, že osoba jednající jménem zaměstnavatele překročila rozsah svého oprávnění, příp. že nebyla k jednání jménem zaměstnavatele oprávněna vůbec.
13. Zastoupení a pověření v pracovněprávních vztazích
Zastoupení v pracovněprávních vztazích znamená možnost, aby za zaměstnavatele či zaměst-nance činila v pracovněprávních vztazích právní úkony třetí osoba. V případě zastoupení za-městnavatele jí může být pouze osoba, která není vůči tomuto zaměstnavateli v pracovněprávním vztahu. V případě zastoupení nejedná zástupce jménem svým, ale vždy jménem zastoupeného. Ze zastoupení vznikají práva a povinnosti vždy přímo zastoupenému. Zastupovat jiného nemůže osoba, která nemá způsobilost k právním úkonům, a osoba, jejíž zájmy jsou v rozporu se zájmy zastoupeného. Zastoupení je upraveno v § 14 – 17 ZP.
Zástupcem zaměstnavatele může být jak osoba právnická, tak osoba fyzická (ta pouze za předpokladu, že není zaměstnancem). Zástupcem zaměstnance může být jiný zaměstnanec, jiná fyzická osoba nebo jiná právnická osoba. Možnost zastoupení se týká pouze právních úkonů a proto se zaměstnanec nemůže dát zastoupit při výkonu práce.
Žádné komentáře:
Okomentovat