Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).
Prvky pracovněprávního vztahu jsou jeho subjekty, objekt a obsah. Subjekty jsou jejich účastníky, kteří vystupují jako nositelé subjektivních práv a povinností. Pozitivní právní úprava vymezuje, kdo a za jakých podmínek může být účastníkem pracovněprávních vztahů. Obsah je tvořen vzájemnými právy a povinnostmi, které vznikají mezi účastníky tohoto vztahu. Objektem je to, k čemu směřuje chování subjektů.
Druhy rozlišujeme podle předmětu pracovního práva na individuální (vznikají mezi za-městnancem a zaměstnavatelem, dále sem patří i vztahy, které vytvářejí předpoklady pro vznik pracovněprávního vztahu) a kolektivní pracovněprávní vztahy. Individuální vztahy můžeme dále vzhledem na jejich objekt rozdělit na základní (jejich prostřednictvím se přímo realizuje pracovní proces) a odvozené (vytvářejí předpoklady pro realizaci základních vztahů). Základními vztahy jsou např. pracovní poměr, právní vztahy založené dohodami o pracích konaných mimo pracovní poměr atd. Odvozenými jsou právní vztahy v oblasti zabezpečení práva na zaměstnání, kontrolní vztahy a odpovědnostní vztahy.

9. Pracovněprávní vztahy s cizím prvkem, právní režim zaměstnávání cizinců a bezdomovců
Tyto vztahy jsou upraveny v § 6 ZP a v zákoně o mezinárodním právu soukromém. Subjekty právních vztahů zaměstnanosti jsou především státní občané ČR. Jelikož stát má především zájem na ochraně vnitřního trhu práce, zákon umožňuje zaměstnávání cizinců pouze na základě zvláště stanovených podmínek.

Žádné komentáře:

Okomentovat