V českém pracovním právu se setkáváme s multilaterálními smlouvami, které jsou výsledkem činnosti Mezinárodní organizace práce. Mezinárodní smlouva je a zůstává pramenem mezinárodního práva, pramenem českého vnitrostátního práva se stávají pouze pravidla cho-vání obsažená v těchto mezinárodních smlouvách, která byla transformována do českého právního řádu. Úmluvy MOP jsou pramenem mezinárodního práva okamžikem jejich přijetí. Pro členské státy se stávají závazné ratifikací. Doporučení MOP nemají závaznou sílu. Úpravu pracovních vztahů tvoří sféru výlučně vnitřní jurisdikce státu. Normy obsažené v úmluvách MOP se musí stát transformací součástí vnitřního pr. řádu. Na otázku zda jsou úmluvy MOP pramenem českého prac. práva je nutno odpovědět záporně. Jsou však pramenem mezinárodního pracovního práva.
Ústavní soud svými nálezy samozřejmě nemůže tvořit právo ve smyslu pozitivního formulo-vání nových pravidel, ale může jimi rušit zákony nebo jejich jednotlivá ustanovení, jsou-li v rozporu s ústavním zákonem nebo mezinárodní smlouvou podle čl. 10 ústavy ČR.
20. MOP a její činnost na poli pracovního práva
Nejdůležitější oblastí mezinárodních závazků, které ovlivňují české pracovní právo, jsou zá-vazky vznikající z členství ČR v Mezinárodní organizaci práce. Ta je jednou z nejdůležitějších odborných organizací přidružených k OSN. Sídlem MOP je Ženeva, byla založena v r. 1919 a její úlohou je zlepšení pracovních podmínek. ČR jako zakládající člen OSN se stala i zakládajícím členem MOP.
Žádné komentáře:
Okomentovat