Vedle obecných práv jako je zákaz nucené práce a právo na zaměstnání je zde především právo sdružovat se k ochraně hospodářských a sociálních zájmů, právo na spravedlivou odměnu za práci, právo na bezpečné pracovní podmínky, právo na stávku, zvláštní ochrana žen, mladistvích a osob se změněnou pracovní schopností. Dalším pramenem jsou úmluvy MOP, kde se ale většinou jedná o zakotvení již existujících a uznávaných práv.
15. Právo na zaměstnání - subjekty, obsah, právní úprava
Subjekty právních vztahů zaměstnanosti jsou ty právnické a fyzické osoby, jimž zákon stanoví v rámci těchto vztahů určitá práva a povinnosti. Podle ustanovení § 3 zákona o zaměstnanosti to jsou: a) Česká republika zastupovaná Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR a úřady práce, b) fyzické osoby, které mají způsobilost být zaměstnancem podle zákoníku práce, c) zaměstnavatelé podle zákoníku práce, d) právnické a fyzické osoby a další subjekty podle zvláštních právních předpisů.
MPSV řídí a kontroluje výkon státní správy a dodržování zákonnosti při zabezpečování státní politiky zaměstnanosti. Je to řídící, kontrolní a metodický orgán na tomto úseku. Úřady práce jsou správní úřady a jsou základním realizačním článkem. Správní obvody úřadů práce jsou shodné s územními obvody okresů. Tyto úřady jsou povinny poskytovat komplexní služby při zprostředkování práce, poradenství a hmotném zabezpečení při ztrátě zaměstnání. Dalšími subjekty jsou organizátoři rekvalifikačních kurzů, ale i agentury práce. Agentury práce musí mít k právu zprostředkovávat zaměstnání povolení, které vydává MPSV.
Žádné komentáře:
Okomentovat