10. Tuzemský a zahraniční platební styk, způsoby jeho organizace a základní instrumenty (bankovní převody, šek, platební karta, dokumentární akreditiv a inkaso). Zákon o převodech peněžních prostředků, elektronických platebních prostředcích a platebních systémech a jeho význam.
šek str. 172
Platební styk – převod prostředků mezi plátcem a příjemcem platby.
Tuzemský platební styk – odehrává se mezi subjekty uvnitř národní ekonomiky, zpravidla v tuzemské měně. Jednodušší a rychlejší. Bez měnových rizik.
Zahraniční platební styk – platby do a ze zahraničí, vč. plateb prováděných tuzemskými osobami v zahraničí (např. cestovní ruch).
Rozlišuje se také hotovostní platební styk – bankovky a mince. Vklad v hotovosti na pobočce která vede účet příjemce. Nebo výplata v hotovosti z účtu – platební karta, šek apod.
Bezhotovostní platební styk – vnitrobankovní (převod z účtu na účet v rámci stejné banky). Banka provádí samostatně (na příkaz klienta),
mezibankovní pl. styk (mezi různými bankami, klientské příkazy nebo mezibankovní obchody bank) – obojí v ČR systém CERTIS (princip RTGS – real time gross settlement), gross=bez vzájemného kompenzování došlých a odeslaných plateb. Organizuje ČNB – viz blíže otázka mezibankovních obchodů, vztahů ČNB a ostatních bank. Jde o prostředky v rámci ČR v domácí měně.
Zahraniční platební styk je sjednáván mezi naší bankou a zahraniční korespondentskou bankou. Naše banka má u zahraniční veden nostro účet (nostro=italsky „naše“), zahraniční banka nazývá tento účet loro (vaše). To samé je u nás pro zahraniční banku. Přes tyto účty pak probíhá zúčtování pokud někdo převádí prostředky od naší banky do dané banky zahraniční. Případně cesta vede přes více korespondetských bank. Zmínka o SWIFT – systém pro mezin. výměnu bankovních informací. Evropský plat. styk – systém TARGET, aktuálně TARGET2, SEPA (single european payment area) – nově vyvíjené, má ušetřit náklady na poplatcích a zjednodušit platební styk..
Žádné komentáře:
Okomentovat