Jestliže kurz apreciuje (proráží spodní úroveň oscilačního pásma), CB zareaguje proti zhodnocení (nakupuje zahr. měnu za koruny) – nakupuje vehicle currency.
Jestliže kurz depreciuje, CB nabízí na trhu zahr. měnu (poptává domácí měnu). CB je při intervencích omezena zásobou svých devizových rezerv, nepomohou ani půjčky od MMF když je velký tlak na měnu. Žádná CB nemá takové devizové rezervy, aby udržela kurz, který je dlouhodobě nerovnovážný. CB může intervenovat jak chce (domácí měnu může emitovat v jakémkoli rozsahu a prodávat je) ==> omezení (možnost vzniku inflace kvůli velkému množ. peněz v oběhu). ČNB na intervence vynaložila cca 20 MLD USD za několik málo týdnů (několik intervencí). (snaha o oslabení příliš silné koruny).
Dealeři spekulují na proražení pásem, CEB proti – CEB většinou musí ustoupit – zvětšit oscilační pásmo nebo posunout centrální kurz.
CEB může k intervencím použít nepřímé nástroje – úrokové sazby (repo sazba ČNB) --> lze tím působit na deviz. popt. a nab. --> je operativnější, může udržet déle.
Nesterilizované intervence:
intervence – emise nových peněz do ekonomiky nebo jejich stahování z eko.
Posilování kurzu Kč --> intervence tj. zvýšení MB --> zvýšení M.
Sterilizované intervence:
nákup zahr. měny --> zvýšení MB --> následuje krok který snižuje MB (např. emise pokladničních poukázek)
Jestliže investoři poukázky nakoupí, peníze za ně skončí na účtech ČNB (jsou staženy z oběhu).
Avšak:
ČNB by z poukázek musela platit úroky (bylo by to nákladné)
když roste objem poukázek, je nutné zvyšovat atraktivitu dodatečně vydaných poukázek --> ještě vyšší úr. sazby (náklady) --> úrokové sazby na trhu (úvěrové, dluhopisové) se vyvíjí stejný způsobem jako úr. sazby z poukázek.
V ČR sterilizované intervence v letech 95-97. ČNB skupovala deviz. likviditu, pokladniční poukázky emitovány ve výši 100 MLD Kč ročně, tehdejší úrokové sazby (náklady 10 MLD Kč ročně).
Žádné komentáře:
Okomentovat