(etapy financování aktiv: iniciování případu, finanční analýza, rozhodování, realizace rozhodnutí, cíle finanční úvěrové analýzy: hodnocení podniku ve formě jeho vnitřní ceny nebo bonity podniku, metody a ukazatele úvěrové analýzy: užití dynamického a statického srovnání, pohledy věřitele a vlastníka, výstupy finanční analýzy, finanční a nefinanční stránka bonity, vypovídací schopnost hodnocení)
viz otázky z Komerčního bankovnictví 24,25 a 26
Statické ukazatelé jsou jednoduché a srozumitelné, avšak nezohledňují faktor času. Naproti tomu dynamické ukazatele zohledňují faktor času, ale jsou náročnější na výpočet a na srozumitelnost. Pro komplexní vyhodnocení efektivnosti podnikatelského projektu se doporučuje použití dynamických ukazatelů založených na peněžních tocích – zejména CSH. VVP, popř. indexu rentability. Avšak i mezi těmito ukazateli existují rozdíly. CSH se obvykle považuje za ukazatel, který zároveň nejlépe vyjadřuje cíl maximalizace tržní hodnoty podniku. VVP má jednoduchou interpretaci. Index rentability je vhodné použít při určování pořadí projektů při současní omezenosti kapitálových zdrojů.
Finanční analýza – metody a ukazatelé
A dynamické srovnání . TRENDY
METODY: ekonomický normál
Časová hodnota peněz
UKAZATELE: přírůstky (absolutní, řetězové)
B. statické srovnání – STAVY
METODY: komparační struktury
Etalony
UKAZATELÉ: absolutní, poměrové, procentní, rozdílové, souhrnné
Účel stanovení bonity klienta – zabránit dvěma základním chybám:
- poskytnutí financování nekvalitnímu podnikatelskému záměru (podniku)
- odmítnutí financování potenciálně dobrého podniku
Bonita společnosti (výstup z FA):
1. nefinanční aspekty (historie 30%, současnost 50% , plán 20%, riziko)
2. finanční aspekty (historie 30%, současnost 50%, plán 20%, riziko)
Nefinanční aspekty bonity (výstup z FA)
1. riziko záměru
2. vnější ekonomické riziko
3. vnitřní podnikové riziko
Statické ukazatelé
- rentability
- doby úhrady (návratnosti)
Ukazatel rentability
Tato skupina ukazatelů dává do vzájemného poměru zisk daného projektu a vložené prostředky (kapitál).
Rentabilita vlastního kapitálu RKV (v %) RKV=Z/AK * 100
Z …je roční zisk po zdanění
VK …je vlastní kapitál
Rentabilita VK by měla přestavovat běžnou úrokovou míru dlouhodobých vkladů. Rozdíl rentability VK a běžné úrokové míry dlouhodobých vkladů se označuje jako tzv. riziková prémie, která představuje výnos navíc za podstoupené riziko.
Rentabilita akciového kapitálu RAK (v %) RAK=Z/AK * 100
AK …akciový kapitál
Rentabilita celkového kapitálu RCK (v %) RCK=Z+U/CK * 100
U …jsou roční úroky placené z cizího kapitálu
CK … celkový kapitál
Jak je patrné, čistý zisk u tohoto ukazatele je zvýšen o úroky, neboť v celkovém kapitálu je zahrnut i kapitál cizí, jehož výsledný efekt se projeví v podobě úroků.
Výhody a nevýhody ukazatelů rentability
Jsou založeny pouze na čistém zisku, nikoliv na celkových ekonomických výnosech z projektu. Čistý zisk je přímo ovlivněn požitou odpisovou metodou. Druhou slabostí je, že u většiny projektů nejsou zisky v jednotlivých letech shodné, proto se pro výpočet typické roční rentability uvažovaného projektu doporučuje volit rok provozu, ve kterém již bylo dosaženo plné výrobní kapacity. A je rovněž nutné si uvědomit že ukazatelé rentability (ukazatelé statické) ignorují časovou hodnotu peněz.
Ukazatele doby úhrady
Doba úhrady projektu (investice) obecně je doba, za kterou se suma počátečních investovaných prostředků vyrovná s čistými výnosy z projektu.
Výhody a nevýhody ukazatelů doby úhrady
Předností těchto ukazatelů je jejich srozumitelnost a jednoduchost. Nedostatkem je ignorování výnosů projektu dosahovaných po době úhrady a dále, jak vyplývá z jejich statické povahy, nejsou zde zohledněna časová rozložení kladných a záporných toků hotovosti během doby úhrady.
Dynamické ukazatelé
Mezi nejpoužívanější ukazatele patří:
- čistá současná hodnota
- vnitřní výnosové procento
Čistá současná hodnota (CSH)
je rozdíl mezi současnou hodnotou čistých výnosů u investice a současnou hodnotou investovaného kapitálu pro stanovený počet časových období (doba životnosti nebo dobu odpisování investice) při úrokové (diskontní) sazbě, kterou lze rovněž chápat jako požadovanou míru rentability vložených prostředků.
Vnitřní výnosové procento (VVP)
je definováno jako úroková (diskontní) sazba, při které je čistá současná hodnota projektu rovna nule, neboli současná hodnota čistých výnosů z projektu se rovná kapitálovým výdajů.
Rozdíly mezi CSH a VVP
Obě metody poskytují shodné výsledky, má-li se rozhodnout pouze o přijetí či nepřijetí projektu. Jestliže CSH projektu je větší než nula, pak dosažené VVP musí být větší než požadované.
Jiná situace nastane u projektů vzájemně se vylučujících, kdy musíme vybrat poze jeden z projektů. Metody CSH a VVP neposkytují vždy shodné pořadí.
Žádné komentáře:
Okomentovat