Charakteristika bezkuponového dluhopisu
- bezkuponový (diskontovaný) dluhopis neboli dluhopis s nulovým kuponem je nejjednodušším typem dluhopisu. Emise BD zavazuje emitenta splatit k určitému datu v budoucnosti nominální (jmenovitou) hodnotu. Na primárním a sekundárním trhu se prodává za cenu nižší, než je nominální hodnota. Rodíl mezi nominální hodnotou a cenou prodeje je tzv. diskont. Bezkuponový dluhopis nemá kuponové splátky mezi emisí a splatností nominální hodnoty.
- (Kapitálový a derivátový trh, s.93-94)
Bezkuponové dluhopisy používané v ČR:
- Hlavní emitenti
- hlavními emitenty bezkuponových dluhopisů v ČR jsou:
- stát (státní pokladniční poukázky)
- ČNB (poukázky ČNB)
- Fond národního majetku ( poukázky FNM)
- z dalších subjektů je dosud emitovala pouze KB a.s.
- (Kapitálový a derivátový trh, s.94)
- Systém trhu krátkodobých dluhopisů ČNB
- systém TKD ČNB eviduje poukázky v zaknihované podobě a provádí vypořádání obchodů s těmito dluhopisy. Emise SPP, P ČNB P FNM koordinuje a organizuje ČNB. P ČNB jsou důležitým dluhovým nástrojem při řízení likvidity v bankovním systému a k regulaci peněžní zásoby. Poukázky ostatních emitentů slouží primárně emitentovi k získávání hotovosti.
- (Kapitálový a derivátový trh, s.94)
- Primární prodej poukázek
- primární prodej poukázek ČNB, FNM a MF ČR se obvykle provádí formou aukce. V současné době se u SPP používá americký aukční prodej. Účastníci předkládají pouze konkurenční nabídky obsahující cenu, za kterou jsou ochotni poukázky koupit. Nabídky se seřadí od nejvyšší k nejnižší nabízené ceně a uspokojí se shora podle nabízeného objemu. Každý účastník platí cenu, kterou uvedl na své objednávce, tedy jednotlivé dluhopisy určité emise se obecně neprodávají za jednotnou cenu.
- (Kapitálový a derivátový trh, s.94-5)
Výpočet úrokového výnosu
-
Užití nominální úrokové míry a diskontní úrokové míry
- bezkuponové dluhopisy mají většinou splatnost nižší než jeden rok, tzn. že jsou součástí peněžního trhu. Na tomto trhu se používá jednoduché úročení. Mezi cenou dluhopisu (PV) o nominální hodnotě (FV) a nominální úrokovou mírou rnom platí vztah:
FV = PV ( 1+ (t/360)rnom)
rnom = ( FV –PV ) / ( PV (t/360))
- (Kapitálový a derivátový trh, s.95)
- stanovení diskontní úrokové míry r´:
PV = FV ( 1 – (t/360)r´)
r´ = (FV – PV) / (FV (t/360))
- (Kapitálový a derivátový trh, s.96)
Žádné komentáře:
Okomentovat