Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

PORUCHY PAMĚTI

PORUCHY PAMĚTI

Amnézie

Amnézie je porucha deklarativní paměti (paměť pro fakta a události), která se může týkat epizodické a sémantické paměti společně nebo zvlášť(sémantická paměť-paměť pro fakta, nezávislá na kontextu, epizodická paměť-pro události, souvisí s nějakým kontextem). Existují dva druhy amnézie:

• RETROGRÁDNÍ

Týká se událostí, které proběhly před vznikem amnézie

• ANTEROGRÁDNÍ

Týká se událostí, které se odehrávají po vzniku amnézie

Tranzitorní globální amnézie
Tranzitorní globální amnézie je přechodný stav, kdy si postižený jedinec není schopen zapamatovat nové informace. Porucha obvykle postihuje lidi, kteří jsou starší než 50 let, trvá i několik hodin. Pacienti jsou v jejím průběhu bdělí, komunikují, osobní identitu neztrácejí, ale jsou zmatení, opakovaně se ptají, co se s nimi děje a kde jsou.
Alzheimerova nemoc
Je charakterizována jako degenerativní onemocnění mozku, při němž odumírají části mozkových buněk a dochází ke změně látkové činnosti mozku.V mnoha případech se i ztrácí vztah k vlastní osobě. Postupně dochází k zapomínání nedávných událostí, později i těch známých naučených. Pacient trpí poruchami řeči, smyslovými halucinacemi a ztrátou orientace. V poslední fázi ztrácí úplně řeč, paměť a kontrolu nad tělesnými funkcemi. Od prvních příznaků do smrti uplyne 8-15 let. Příčiny této neléčitelné choroby zatím nejsou známy.
POUŽITÁ LITERATURA:
David Samuel-Paměť
Bernard Schmidt-Efektivní myšlení
http://studuj.jinak.cz/referaty/index.php?page=glance&id=546
http://www.mpu-prague.cz/cz/referats/psychology/referat2.aspx
http://axpsu.fpf.slu.cz/~vav10ui/uceni.html

Žádné komentáře:

Okomentovat