Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

4. Vztah občanské právo - trestní právo

Trestní právo zaujímá v právním řádu specifické místo díky své určité integrující povaze vůči ostatním právním odvětvím. Trestní právo chrání různé vztahy (ústavněprávní, hospodářské, obchodní, osobnostní, majetkové, rodiněprávní, správní a jiné upravené normami příslušných právních odvětví) před útoky fyzických osob, které vykazují nejvyšší míru společenské nebezpečnosti, resp. škodlivosti.
Např. nedbalostní ublížení na zdraví je přestupkem (§ 49 odst. 1 psím. b) zákona o přestupcích), dojde-li však k němu v důsledku porušení důležité povinnosti ve smyslu § 223 tr. zák., jde již o trestný čin, neboť společenská nebezpečnost tohoto činu je s ohledem na porušení zmíněné povinnosti vyšší, než se kterou počítá přestupkové právo.

Subsidiarita trestního práva
- Trestněprávní ochrana občanskoprávních vztahů
Občanskoprávní vztahy jsou právními vztahy, které se uskutečňují v souladu s občanskoprávními normami. Tyto normy samozřejmě počítají s tím, že může docházet k jejich porušování. Pro případ poruchy zná občanské právo řadu právních prostředků ochrany (svépomoc, zásahy státními orgány, odpovědnost, smluvní pokuta apod.)
Některé občanskoprávní vztahy a zájmy chrání právní řád prostřednictvím práva trestního, hovoříme zde o subsidiaritě trestního práva. Je to v takových případech, kdy útoky jednotlivců na zájmy společnosti představují nežádoucí chování, kdy zákon hodnotí jejich chování jako škodlivé, pro společnost nebezpečné.

Žádné komentáře:

Okomentovat