- jedná se o právo na jméno a příjmení - tj. individualizační znak, pod kterým se osoba uplatňuje ve společnosti. Jde o ochranu proti tomu, aby někdo jiný si neoprávněně přisvojil a užíval jméno a příjmení jiného, např. při literární tvorbě. Zvláštní problematikou jsou jména a příjmení osob užívaná při zpravodajství, zejména u osob, které jsou stíhány pro trestnou činnost, kdy jde třeba mít na paměti presumpci neviny, a tedy vždy zdůrazňovat, že se proti těmto osobám vede trestní řízení, nebo, že jsou důvodně podezřelé ze spáchání trestného činu atd. V případě obětí trestné činnosti se vychází z toho, že zveřejňování jejich jmen by bylo zásahem do jejich osobnostních práv.
Zveřejněním jména a příjmení fyzické osoby je rovněž možné v rámci kritiky v případě, že zde existuje společenský zájem na zveřejnění příjemní a kritika musí být rovněž věcná a pravdivá.
c) právo na občanskou čest a lidskou důstojnost
jedná se např. o zveřejňování fotografie, osobního charakteru, fyzické osoby bez jejího souhlasu, prozrazení lékařského tajemství apod.
d) právo na osobní soukromí
- sočívá v právu jednotlivce rozhodnout podle vlastního uvážení, zda, popř. v jakém rozsahu mají být skutečnosti jeho soukromého života zpřístupněny jiným.
Žádné komentáře:
Okomentovat