Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

Základní zásady

9. zásada zákazu zneužití práv: nikdo nemůže mít prospěch z porušení práva a výkon práv nesmí být v rozporu s dobrými mravy
10. nikdo nemůže na jiného převést jiná práva (více práv), než má on sám
11. respektování v minulosti nabytých práv novou právní úpravou
12. neznalost zákona neomlouvá
13. zákaz odepření výkonu spravedlnosti

3. Prameny občanského práva, normy občanského práva, logická struktura pr. normy.
země patří do kontinentálního systému práva (vyvinul se na základě recepce římského práva). Charakteristické je právo psané, vylučuje se soudcovská normotvorba, subsidiárně lze použít obyčejové právo. Soudce právo nalézá, ale nevytváří. Podsystémem je právo rakouské - opírá se o ABGB.
Pramenem práva jsou právní normy vyjádřené ve formě právního předpisu -> mají svoji ústavní hierarchii: ústavní zákony, zákony (i občanský zákoník, z. č. 40/1964 Sb.), podzákonné předpisy a prováděcí předpisy (nařízení vlády k provedení zákona a v jeho mezích, podle čl. 78 Ústavy; vyhlášky vydané ministerstvy a jinými ústředními orgány a orgány územní samosprávy), právní normy obsažené v mezinárodních smlouvách uzavřených Českou republikou, nebo ke kterým ČR přistoupila, pokud se staly součástí českého právního řádu (zvláštní postavení mají smlouvy o lidských právech a základních svobodách, který byly-li ratifikovány a vyhlášeny, stávají se ve smyslu čl. 10 Ústavy bezprostředně závazné a mají přednost před zákonem)

Žádné komentáře:

Okomentovat