Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

Zákon ukládá kupujícímu notifikační povinnost ->

Zákon ukládá kupujícímu notifikační povinnost -> oznámit vady prodávajícímu bez zbytečného odkladu (lhůty - viz § 599 odst. 1). Základním nárokem z vad věci, který může kupující uplatnit, je právo na přiměřenou slevu z kupní ceny (§ 507, 509 odst. 1). Jestliže věc má vadu odstranitelnou, může se kupující domáhat jejího odstranění (§ 507). Má-li věc vadu neodstranitelnou, která však nebrání tomu, aby věc byla užívána dohodnutým způsobem, má kupující nárok pouze na slevu. Nelze-li věc takto užívat, může kupující odstoupit i od smlouvy (§ 507 odst. 1, § 597 odst. 1). Kupující má právo i na úhradu nutných nákladů, které mu vznikly v souvislosti s uplatněním práv z odpovědnosti za vady (§ 598, i zde platí notifikační povinnost).

Právní vady věci => jestliže prodávající nesplní v souladu se zákonem svoji povinnost převést na kupujícího vlastnické právo k věci, nebo když je věc zatížena v rozporu se smlouvou právy jiných osob.
Při právních vadách může kupující požadovat řádné splnění povinností prodávajícího => převod vlastnického práva či odstranění jiných právních vad. Když není splněna povinnost ani v dodatečné lhůtě, může kupující odstoupit od smlouvy (§ 517 odst. 1).

Prodej zboží v obchodě (tj. prodej zboží podnikatelem spotřebiteli). Zde platí obecná úprava odpovědnosti za prodanou věc (§§ 596 - 600), ale s některými odchylkami (viz zákon na ochranu spotřebitele). Jednostranným prohlášením v záručním listě může prodávající poskytnout záruku v širším rozsahu, než který stanoví zákon. Záruční doba začíná běžet o převzetí věci kupujícím.
Při vadě odstranitelné má kupující nárok na opravu věci. Při vadě neodstranitelné, může kupující požadovat výměnu věci, nebo má právo na odstoupení od smlouvy.

Žádné komentáře:

Okomentovat