Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

Žaloba na vydání věci

- jde o žalobu, kterou se vlastník hmotné věci domáhá ochrany proti tomu, kdo mu ji neoprávněně, tj. bez právního důvodu zadržuje a zbavuje tak vlastníka možnosti výkonu vlastnického práva a zároveň mu odmítá věc vydat.
Žaloba zápůrčí
- tuto žalobu lze použít k ochraně vlastnického práva ve všech ostatních případech, kdy došlo k zásahu do vlastnického práva jinak než protiprávním zadržováním věci. Tuto žalobu lze úspěšně použít při ochraně tzv. sousedských vztahů.
např. § 175k (1) Jestliže někdo před potvrzením nabytí dědictví tvrdí, že je dědicem, a popírá dědické právo jiného dědice, který dědictví neodmítl, vyšetří soud podmínky dědického práva obou a jedná dále s tím, u koho má za to, že je dědicem.

3. Sousedská práva - § 127 OZ
Soubor právních norem, které upravují vzájemné vztahy sousedních vlastníků (sousedem se nerozumí nejen skutečně bezprostřední soused, ale každý, kdo je výkonem práva jiného dotčen).
V oblasti sousedských práv se vychází ze zásady vzájemnosti, tj. že vlastník věci se zdrží všeho, čím by nad míru přiměřenou poměrům obtěžoval jiného nebo by vážně ohrožoval výkon jeho práv. V praxi se přihlíží ke konkrétnímu místu, času, intenzitě rušení apod. podle jednotlivého případu.

Žádné komentáře:

Okomentovat