– odpovídá na otázku, odkdy dokdy OZ působí, resp. je účinný. Vzhledem k tomu, že byl OZ mnohokrát novelizován (podstatně 2x – zákonem č. 131/1982 Sb, 509/1991 Sb.) jsou ustanovení velmi složitá. V souvislosti s časovou působností se klade otázka zpětné působnosti (retroaktivity) zákona. Rozlišujeme: 1) pravá zpětná retroaktivita – právní režim nového zákona se vztahuje i na skutečnosti, které nastaly předtím, než nabyl účinnosti.
2) nepravá zpětná retroaktivita – vše, co se udalo před nabytím účinnosti nového zákona, se posoudí podle dřívějšího zákona,j tj. podle tehdy platného, avšak jestliže právní vztahy vzniklé podle dřívějšího zákona, resp. účinky tehdy nastalých právních skutečností trvají i poté, kdy nabyl účinnosti nový zákon, řídí se od té doby již podle tohoto nového zákona.
Skutečnou zpětnou účinností je pouze účinnost pravá. Účinnost nepravá je zpětnou účinností jen zdánlivě.
6. Výklad právních norem, analogie zákona, analogie práva, výklad autentický, soudní a vědecký.
Zvláštním případem použití (aplikace) norem občanského práva je jejich používání podle obdoby – analogie (per analogiím). Právní teorie rozlišuje dvojí druh analogie, tj. 1) analogie zákona (analogia legis) a 2) analogie práva (analogia iuris).
Žádné komentáře:
Okomentovat